Zajęcia kulinarne

Dzieci w wieku przedszkolnym są ciekawe świata, zadają mnóstwo pytań, obserwują otaczającą rzeczywistość, sytuacje w domu, przedszkolu, na ulicy, w aucie, w sklepach. Najmłodsi są otwarci na wszelkie propozycje wspólnych zabaw, twórczego spędzania wolnego czasu. Jedną z propozycji może być wspólne „gotowanie”. Zajęcia kulinarne to typ zajęć bardo lubianych przez dzieci zarówno starsze, jak i młodsze. Przedszkolaki czerpią radość z wspólnego przygotowywania potraw. Dzieci mogą samodzielnie wykonywać różne czynności kuchenne, dostosowane do ich wieku i możliwości. Poprzez, krojenie, rozdrabnianie, smarowanie, ubijanie, mieszanie rozwijają się ich zdolności manualne. Uczą się współdziałania w grupie. Zajęcia kulinarne stwarzają okazję do dzielenia się wrażeniami z domowych obserwacji dotyczących różnych działań, potraw i przepisów. Dzieci uczą się dbania o estetykę i higienę całego otoczenia. Poznają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kuchni. Zdobywają nowe doświadczenia, poznają smaki, kolory, przezwyciężają niechęć do niektórych potraw. Kształtują własną pomysłowość, wyobraźnię i inwencję twórczą.